Reklamy na blogy zde
Zápis sb zde

Životní vzor, aneb naše druhé já

6. dubna 2013 v 9:59 | simsgirl |  Ostatní o blogu

Už dlouhý čas se setkávám s názory lidí, kteří tvrdí, že nemají žádný životní vzor, žádnoho idola, podle kterého by chtěli žít svůj vlastní život. Takoví lidé si myslí, že pokud by někoho takového měli, ztratili by svou originalitu, na které si tak tvrdošíjně lpí a nehodlají se jí vzdát. Ale je to opravdu tak? Osobně se na to dívám z trochu jiného pohledu.

Životní vzor je někdo, kdo nás inspiruje a motivuje, dává nám naději na dosažení cíle, splnění snu apod. Nemusí být ani skutečný, může to být postava z filmu, knihy, vyprávění... Ale nadruhou stranu existuje hodně dívek či chlapcu, kteří mají za vzor své rodiče, sourozence nebo třeba kamarády.

Omezuje vzor naši jedinečnost? Tak s tímto výrokem naprosto nesouhlasím. Jedinečnost spočívá v tom, že sami děláme rozhodnutí o svém životě, sami si určujeme, jak se budeme chovat k ostatním lidem, co budeme dělat ve volném čase, podle jakých názorů a přesvědčení se budeme řídit. Omyl je si myslet, že originalita spočívá v tom, dělat věci jinak než ostatní. Přeci to, že máte s kamarádkou stejná trička ještě neznamená, že jedna druhou kopírujete.

Jak to všechno začíná? Každý z nás udělá občas nějakou chybu, řekne něco, co neměl, nechtěně (či záměrně) ublíží druhé osobě. A právě dostatečná vnímavost okolního světa nám napomáhá rozeznat hranici mezi dobrem a zlem.
V průběhu dospívání si postupně uvědomujeme, kdo jsme a co chceme. Když narazíme v televizi, knize nebo ve svém okolí na někoho s podobnými záměry, přestáváme cítit nepochopení a samotu. Právě jsme poznali někoho, s kým sdílíme myšlenky, slova a činy, s kým sdílíme svou osobnost, své já (proto ten název článku). Možná se nám jeho počínání zamlouvá víc, než to naše. Tak se jím necháváme inspirovat.

Proč se nechat inspirovat? Nikdo z nás není dokonalý, někdo se umí lépe chovat, někdo zase lépe vypadá. Jeden je bohatší, druhý zase šťastnější...Takových způsobů porovnávání a měření by se našly stovky, možná tisíce. A když narazíme na někoho, kdo má přesně ty hodnoty, po jakých toužíme, donutí nás to se zamyslet: Jak je dokázal získat? Čím si je zasloužil? Pokud na tyhle otázky nalezneme odpověď, pomalu se nám otevírá brána do vysněného světa. Najednou nám dojde, co jsme doteď dělali špatně. A je jen na nás, kolik toho pro splnění našich snů obětujeme.

A kdo je vaším životním vzorem? Proč jste si vybrali zrovna jeho, co vás k tomu vedlo?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte zájem o to, aby se tento blog znovu obnovil a přibývali tu nové články?

Ano 56.3% (184)
Ne 43.7% (143)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.