Reklamy na blogy zde
Zápis sb zde

Deprese - nebezpečný stav mysli

10. března 2013 v 10:00 | simsgirl |  Ostatní o blogu


Rozhodla jsem se napsat článek na téma týdne, tento týden je to deprese. Popovídám o depresi jako takové, co to je a jak se projevuje, jak ji poznat a jak se bránit. Článek zakončím svým osobním názorem (nejen na deprese).

Deprese je stav psychiky, který se projevuje dlouhodobě špatnou (až mizernou) náladou. Člověk často pociťuje úzkost a samotu, pocity bezcennosti nebo viny. Má malou sebedůvěru, je unavený a vyskytují se u něj problémy se soustředěním. Reakce na tyto stavy mysli záleží na osobě člověka. Dotyčný může být agresivní, podrážděný a zlomyslný, nebo naopak klidný a tichý.

Jsem v depresi? Nejdříve je nutné si uvědomit, jestli to, co se u vás projevuje, je opravdu deprese. Může vám být hrozně smutno, ale to ještě nemusí být sklíčenost. Deprese je jakýsi dlouhodobý smutek, ze kterého se nemůžete vyhrabat a postavit se znovu na nohy (nebo si alespoň myslíte, že to není možné). Pronásledují vás vzpomínky na smutnou minulost, i malá trápení jsou pro vás obrovské trable.
Pro pochopení, co myslím, uvedu příklad. Lidé mívají často trápení s láskou, avšak po nějaké době (u každého jedince to může trvat různě dlouho) na nešťastnou lásku zapomenou a najdou si někoho jiného. Pokud se ale tak nestane a člověk se začne uzavírat do sebe, smutek ho pronásleduje každý den a ne a ne ho nechat být, měl by si s někým promluvit, nejlépe s rodiči nebo kamarády, kteří mu pak stejně doporučí nějakého doktora nebo psychologa.

Co dělat? Nejlépe to vše probrat s někým, komu věříte. Rodiče mohou být lepší volba než kamarádi, lépe vás pochopí a budou vědět, co dělat (možná se s tím sami už někdy v minulosti setkali). Pokud ani rozhovor s rodiči a jejich snaha vás vrátit do pořádku nepomůže, další na řadě je psycholog. Psychologové se každý den setkávají s lidmi jako jste vy, s lidmi, které trápí různé věci, od nešťastné lásky a problémů ve škole přes šikanu a týrání až k sebepoškozování a pokusům o sebevraždu. Proto jsou psychologové tak dobře připraveni vám podat pomocnou ruku. Každodenně pomáhají tolika lidem, nabývají zkušenosti s tolika nemocemi a chorobami, mnohdy pomůže lépe se svěřit jim, než jen brečet do polštáře a čekat, že se vše vyřeší samo.

Můj názor je takový, že deprese by na světě ani nemusela existovat. Kdyby byli lidé více vyrovnaní a nebrali každou nešťastnou situaci jako konec světa, nepropadali by takovýmhle stavům. Neříkám, že já jsem pevná jako skála a odolávám všem smutkům, ale každý smutek jednou musí skončit. Jediný, kdo ho protahuje, je sám člověk. Chápu, že každého něco mrzí a trápí, ale život vždy nemůže být jako procházka růžovým sadem. Právě tak nás život zkouší, dává nám do cesty překážky a očekává, že je překonáme. Ne všichni to však zvládnou, ne všichni jsou dobře připraveni. Proto je nutné věřit a doufat v lepší časy (proč by měly přijít, když v ně nevěříme?) a věřit hlavně v sebe, ve své schopnosti a nadání. Možná teď zrovna nemáte štěstí v lásce, ale když se pořádně rozhlédnete, zjistíte, že máte třeba super kamarády, rodinu a daří se vám ve škole. Neexistuje člověk, kterému by štěstí vůbec nepřálo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 karin-photo karin-photo | E-mail | Web | 10. března 2013 v 10:47 | Reagovat

Povedený článek,to jako fakt :) Ale nejvíc mě zaujala ta fotka na začátku článku,je fakt nádherná :)

***
http://karin-photo.blog.cz/

2 wonderful-art wonderful-art | E-mail | Web | 10. března 2013 v 14:08 | Reagovat

Pekný článok :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.